هزینه فرانسه مسابقه مصدومیت گاوبازی

هزینه: فرانسه مسابقه مصدومیت گاوبازی بیمارستان اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار پزشکی کمپین «نه» به نمکدان ، سلامت ایرانی های با «نمک» در خطر است

آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که سرانه مصرف نمک در ایران، دو تا سه برابر میانگین جهانی هست. در حالی که مصرف نمک زیادی، بیماری های خطرناکی به دنبال دارد.

کمپین «نه» به نمکدان ، سلامت ایرانی های با «نمک» در خطر است

سلامت ایرانی های با «نمک» در خطر است/کمپین «نه» به نمکدان

عبارات مهم : بهداشت

آمارهای وزارت بهداشت نشان می دهد که سرانه مصرف نمک در ایران، دو تا سه برابر میانگین جهانی هست. در حالی که مصرف نمک زیادی، بیماری های خطرناکی به دنبال دارد.

به گزارش مهر، هشدارهای پی در پی وزارت بهداشت مبنی بر اینکه روند مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر در کشور به سرعت در حال زیاد کردن هست، این واقعیت را آشکار می سازد که مردم، به سبک زندگی و تغذیه خود اهمیت زیادی نمی دهند و نمی خواهند باور کنند که منشا بیماری های غیرواگیر، سبک زندگی و تغذیه ای است که ما پیروی می کنیم. در حالی که می توان با از بین بردن بعضی رفتارها و خوراکی ها، سلامت خود را تضمین کرد.

مصرف نمک در ایران، دو تا سه برابر میانگین جهانی هست، ولی نمی خواهیم قبول کنیم که مصرف غذاها و خوراکی های پرنمک، از بااهمیت ترین عوامل مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر هست. زیرا، منشا اغلب بیماری های غیرواگیر که مرسوم ترین آنها، بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، دیابت و…، هستند، عامل فشارخون بالاست و نمک به عنوان این عامل تلقی می شود. در حالی که می توان با مصرف کم و اندازه نمک، سلامت خود را تضمین و از هدر رفت هزینه های بی مورد در حوزه سلامت کشور، جلوگیری کرد.

دکتر افشین استوار مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیر واگیر وزارت بهداشت، با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر مسئول ۷۶ درصد از فوت ها در کشور عزیزمان ایران هستند، گفت: در بررسی علت فوت در کشور در سال ۱۳۹۴، از ۳۲۷ هزار و ۵۲۵ مورد فوت ثبت شده است جهت تمام سنین، بیماری های قلبی عروقی با سهم ۴۴.۱۳ درصد، نخستین علت فوت در کشور هستند، که از این میزان حدود ۳۱ درصد مربوط به سکته های قلبی و مغزی هستند.

وی با بیان اینکه دومین علت فوت با سهم حدود ۱۶ درصد به سرطان ها تخصیص داده شده است دارد، تصریح کرد: فشارخون اوج یک مسئله همه گیر هست، در دنیا تقریبا ۴ نفر از هر ۱۰ نفر فرد بزرگسال بالای ۲۵ سال مبتلا به فشارخون اوج هستند و در بسیاری از کشورها یک نفر از هر ۵ نفر پیش فشارخون اوج دارند، در کشور عزیزمان ایران نیز در افراد ۱۸ سال و بالاتر شیوع فشارخون اوج حدود ۲۶ درصد هست.

در همین حال، دکتر زهرا عبداللهی مدیرکل دفتر اصلاح تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که الگوی غذایی مردم بااهمیت ترین عامل مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر هست، گفت: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و عوض کردن سبک زندگی مردم، میزان بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود، بنابراین ریسک مبتلا شدن به انواع امراض زیاد کردن پیدا می کند، در برابر مصرف سبزی ها، میوه ها و تحرک مردم نیز کم کردن یافته است.

وی با اشاره به اینکه طبق توصیه شرکت جهانی بهداشت، میزان مصرف نمک روزانه جهت افراد عادی باید کمتر از ۵ گرم و جهت افراد بالای ۵۰ سال باید کمتر از ۳ گرم باشد، تصریح کرد: ایرانی ها حدود دو تا سه برابر زیاد از میزان توصیه شده است جهانی، یعنی ۱۰ گرم نمک در روز مصرف می کنند، با مصرف بی رویه نمک، ریسک مبتلا شدن به فشارخون، سکته قلبی، پوکی استخوان و سرطان معده نیز زیاد کردن پیدا می کند.

عبداللهی با بیان اینکه از بین بردن نمکدان از سفره ها، یکی از راهکارهای کم کردن مصرف هست، اظهارداشت: از جمله راهکارهای دیگر کم کردن مصرف نمک، به حداقل رساندن استفاده از آن موقع طبخ غذا و کم کردن مصرف شورجات و فست فودها است.

دکتر ابراهیم فلاحی متخصص تغذیه نیز با بیان اینکه مصرف نمک در کشور عزیزمان ایران نسبت به میانگین جهانی بالاتر هست، تصریح کرد: زیاده روی در مصرف نمک منجر به ایجاد فشار خون می شود و رعایت الگوی غذایی با نمک پایین در کنترل این عارضه موثر خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه فشارخون بیماری است که علائمی ندارد، افزود: پرسشها و ناراحتی های کلیه از دریافت زیاد نمک به خاص نمک تصفیه نشده است و حتی در مواردی اثر مصرف زیاد نمک منجر به ایجاد سرطان معده می شود.

بررسی ها نشان می دهد، افرادی که بیش از ۱۳ گرم نمک در روز مصرف می کنند دو برابر زیاد دچار حملات قلبی می شوند.

سازمان بهداشت جهانی میزان استاندارد مصرف نمک در شبانه روز را ۵ گرم اعلام کرده ولی میزان واقعی نیاز بدن به این ماده غذایی تنها ۳ گرم در شبانه روز است.

واژه های کلیدی: بهداشت | بهداشت | بیماری | فشارخون | مبتلا شدن | وزارت بهداشت | اخبار پزشکی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs